Lajçak për mediat serbe: Shpresojmë që zgjedhjet në veri të shpallen shumë shpejt

Nga A2 CNN
31 Dhjetor 2023, 11:01 | Kosova

Lajçak për mediat serbe: Shpresojmë që zgjedhjet në

I dërguar i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak dha një intervistë për mediat serbe, ku mes të tjera tha se shpreson që zgjedhjet lokale në veri të shpallen sa më shpejt që të jetë e mundur.

Lajçak më tej shton se beson se realizimi i këtyre zgjedhjeve në veri të Kosovës do të ndihmonte në uljen e tensioneve, si dhe procesin e normalizimit të marrëdhënieve.

“Më vjen keq që regjistrimi i grupeve nismëtare fillimisht u përball me pengesa të papritura administrative, por që atëherë kam marrë garanci nga Kosova se këto probleme do të zgjidhen së shpejti në mënyrë që mbledhja e nënshkrimeve për shkarkimin e kryetarëve të komunave të fillojë menjëherë”, tha Lajçak.

Lajçak gjithashtu përsëriti qëndrimin se dialogu është mënyra e vetme për zgjidhjen e të gjitha çështjeve të hapura.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani