Rusia i përgjigjet planit të Kinës për t'i dhënë fund luftës

Nga A2 CNN
27 Shkurt 2023, 09:02 | Bota
Rusia i përgjigjet planit të Kinës për t'i

Ka pasur qindra mendime të ndryshme rreth propozimit të Kinës për të arritur paqen në Ukrainë. Ky dokument përbëhet nga 12 pika kryesore që përfshijnë një armëpushim të menjëhershëm nga të dyja palët, si hapi i parë për uljen graduale të konfliktit.

Megjithatë, për arsye shumë të ndryshme, asnjëra palë nuk ka qenë plotësisht e kënaqur me pozicionin e Pekinit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, dha një konferencë për shtyp për të përcjellë përshtypjet e para të qeverisë së saj për rrugën e propozuar nga Kina: “Ne vlerësojmë dëshirën e sinqertë të miqve tanë kinezë për të ndihmuar në zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë me mjete paqësore”.

Megjithatë, ajo vuri në dukje se Rusia nuk do të marrë pjesë në asnjë proces paqeje që nuk përfshin njohjen globale të territoreve të aneksuara para dhe gjatë luftës. Sipas Zakharova, Rusia është e gatshme të eksplorojë rrugën diplomatike dhe t'i japë fund armiqësive për sa kohë që kërkesat e saj të plotësohen. Megjithatë, këto vija të kuqe nga Kremlini janë absolutisht të papajtueshme me projektin për të mbrojtur integritetin territorial të Ukrainës, të mbrojtur nga Zelensky dhe qeveria e tij. Ndaj, duket se të paktën për momentin situata do të mbetet e bllokuar.

Për momentin, qëndrimi zyrtar i qeverisë së Kievit është se nuk do të ketë dialog me armikun derisa trupat pushtuese të tërhiqen plotësisht nga provincat lindore. Megjithatë, Zelensky tha se ishte i vetëdijshëm për fuqinë e madhe të ndikimit që Kina mund të kishte mbi Rusinë. Presidenti ukrainas pranoi se nisma e gjigantit aziatik përfshin një njohje të heshtur të së drejtës së vendit të tij për të ekzistuar dhe e deklaroi veten të hapur për të “punuar me Kinën” për të eksploruar shtigje të reja që çojnë drejt paqes.

Përveç çmilitarizimit, Rusia ka kërkuar edhe një herë “denazifikimin” e Ukrainës. Që nga fillimi i konfliktit, Kremlini ka pohuar se ka elemente nacionalsocialiste të infiltruara në nivelet e larta të Ukrainës, duke përfshirë ushtrinë dhe qeverinë, objektivi kryesor i të cilëve është destabilizimi i regjimit të Putinit. Afrimi i Ukrainës me NATO-n dhe BE-në shihet si një kërcënim i madh nga Moska, e cila refuzon të pranojë një fqinj tjetër të saj që të rreshtohet me bllokun perëndimor dhe të vihet nën ndikimin e SHBA-së.

Për propozimin kinez ka folur edhe përfaqësuesi më i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borell. I ashpër dhe shumë kritik ndaj Pekinit, ai vendosi se plani i supozuar i paqes nuk ishte i tillë dhe se promotorët e tekstit bëjnë gabim duke vënë viktimën dhe agresorin “në të njëjtin nivel”. Të gjitha këto ngjarje mbivendosen me fillimin e samitit të G20, ku ministrat e financave të vendeve anëtare, duke përfshirë Kinën, diskutojnë mundësinë e lëshimit të një deklarate të përbashkët që dënon pushtimin rus dhe specifikon një paketë të re sanksionesh.

Nga ana e tyre, as Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian nuk e mirëpresin këtë propozim paqeje nga Pekini. Joe Biden, presidenti i SHBA-së, e kritikon atë: “Putini e duartroket, kështu që si mund të ishte një gjë e mirë?”. Në deklaratën e tij, Biden shton se teksti nuk siguron sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, përveçse nuk dënon pushtimin.

NATO ndërkohë konsideron se Kina “nuk ka shumë besueshmëri” për të propozuar një proces paqeje në Ukrainë, duke treguar kështu skepticizmin e saj. Nga Uashingtoni, vërehen lëvizjet e Kinës dhe ajo pohon se mund të përgatitet të “dërgojë armë vdekjeprurëse në Rusi”.

https://a2news.com/2023/02/24/plani-i-kines-per-ti-dhene-fund-luftes/
https://a2news.com/2023/02/26/plani-i-kines-per-paqen-biden-nese-i-pelqen-putinit-nuk-ben/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu