Sateliti NASA-s bie të dielën në Tokë pas 38 vitesh në hapësirë, zonat ku pritet të bien disa copa të tij

Nga A2 CNN
7 Janar 2023, 18:00 | Teknologji

Një satelit i NASA-s pritet të bjerë në Tokë këtë fundjavë pas gati 40 vitesh në hapësirë. Sateliti buxhetor i rrezatimit të tokës (ERBS) u lëshua në 1984 në bordin e anijes hapësinore Challenger.

Fillimisht u dërgua në hapësirë me një jetëgjatësi prej vetëm dy vjetësh për të studiuar se si Toka thithi dhe rrezatonte energji nga dielli. Por sateliti vazhdoi të bënte matje të ozonit dhe të tjera atmosferike deri në daljen në pension të tij në 2005.

Tani objekti 2,450 kg është vendosur të rrëzohet përsëri në Tokë. Shumica e satelitit do të digjet pas rihyrjes, sipas NASA-s, por disa pjesë pritet të mbijetojnë. NASA tha se mundësia që rrënojat të bien mbi këdo është "shumë e ulët" - duke i vendosur shanset e lëndimit nga rënia e mbeturinave tek këdo në Tokë në rreth një në 9,400.

https://twitter.com/NASAEarth/status/1611483052227629056?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1611483052227629056%7Ctwgr%5E6d2545f3c13351f8fb9be151c97c8154d336074b%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpublish.twitter.com%2F%3Fquery%3Dhttps3A2F2Ftwitter.com2FNASAEarth2Fstatus2F1611483052227629056widget%3DTweet

Sipas Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, sateliti pritet të zbresë të dielën mbrëma, të japë ose të marrë 17 orë. Sateliti pritet të kalojë mbi Afrikë, Azi, Lindjen e Mesme dhe zonat më perëndimore të Amerikës Veriore dhe Jugore.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani