Seuli akuzon Penianin, Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike nga një nëndetëse

Nga A2 CNN
2 Tetor 2019, 12:28 | Bota

Koreja e Veriut mund të ketë lëshuar një raketë balistike nga një nëndetëse. Akuza vjen nga qeveria e Seulit që e dënoi këtë akt. Veprimi i Penianit erdhi vetëm disa orë pasi pranoi të ulej sërish në tryezën e bisedimeve me Shtetet e Bashkuara për programin bërthamor.

Korea e Jugut ndjek me ankth manovrat e "vëllezërve" veriorë .

Zyrtarët e Koresë së Jugut thonë se raketa përshkoi 450 kilometra dhe arriti një lartësi prej 910 kilometrash përpara se të përfundonte në detin e Japonisë. Nëse konfirmohet, kjo lëvizje e Koresë komuniste mund të rikthejë sërish tensionet në rajon.

https://a2news.com/2019/08/16/pershkallezohen-tensionet-ne-kore-veriu-refuzon-bisedimet-dhe-teston-dy-raketa-te-reja/

Lidhur me zhvillimet e fundit reagoi dhe Japonia që nënvizon se Peniani ka shkelur rezolutën e Kombeve të Bashkuara që i ndalon përdorimin e raketave balistike.

A2 CNN Livestream

Parashikimi i motit