SHBA dhe Japonia bashkojnë forcat kundër Kinës

Nga A2 CNN
12 Janar 2023, 09:28 | Bota
SHBA dhe Japonia bashkojnë forcat kundër Kinës

Shtetet e Bashkuara dhe Japonia njoftuan një forcim të konsiderueshëm të marrëdhënieve të tyre ushtarake dhe përmirësimin e pozicionit të forcës së ushtrisë amerikane në vend, duke përfshirë stacionimin e një njësie marine me inteligjencë të avancuar, aftësi vëzhgimi dhe aftësi për të gjuajtur raketa kundër anijeve.

Njoftimi i dërgon një sinjal të fortë Kinës dhe erdhi si pjesë e një serie nismash të krijuara për të nënvizuar një përshpejtim të shpejtë të lidhjeve të sigurisë dhe inteligjencës midis vendeve.

Njësia e saporinovuar e marinës do të bazohet në Okinawa dhe ka për qëllim të sigurojë një forcë qendrore që është në gjendje të mbrojë Japoninë dhe t'i përgjigjet shpejt situatave të paparashikuara.

Okinawa shihet si kyç për operacionet e ushtrisë amerikane në Paqësor – pjesërisht për shkak të afërsisë së saj me Tajvanin. Ai strehon më shumë se 25.000 personel ushtarak amerikan dhe më shumë se dy duzina instalime ushtarake.

Afërsisht 70% e bazave ushtarake amerikane në Japoni janë në Okinawa. Një ishull brenda prefekturës Okinawa, Yonaguni, ndodhet më pak se 70 milje nga Tajvani, sipas Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë.

Lajmi pason ngritjen e regjimentit të parë bregdetar detar në Havai vitin e kaluar, në të cilin Regjimenti i tretë Detar në Hawaii u bë Regjimenti i tretë Detar Bregdetar - një pjesë kyçe e përpjekjes për modernizimin e Trupave Detare të përshkruara në raportin e Dizajnit të Forcave 2030 nga gjenerali David Berger.

Siç i ka përshkruar shërbimi, Regjimentet e Bregdetit Detar janë një njësi "e lëvizshme, me nënshkrime të ulëta" në gjendje të kryejë sulme, të koordinojë mbrojtjen ajrore dhe raketore dhe të mbështesë luftën në sipërfaqe.

Sulmet nga hapësira

Përveç ristrukturimit të marinsave në vend, SHBA-ja dhe Japonia njoftuan të mërkurën se po zgjerojnë traktatin e tyre të mbrojtjes për të përfshirë sulme në ose nga hapësira mes shqetësimeve në rritje për avancimin e shpejtë të programit hapësinor të Kinës dhe zhvillimit të armëve hipersonike.

Në nëntor, Kina nisi tre astronautë në stacionin e saj hapësinor pothuajse të përfunduar, ndërsa Pekini kërkonte të krijonte një prani afatgjatë në hapësirë. Kina ka eksploruar gjithashtu anën e largët të Hënës dhe Marsit.

Dy aleatët njoftuan se neni V i Traktatit të Sigurisë SHBA-Japoni, i nënshkruar për herë të parë në 1951, zbatohet për sulmet nga ose brenda hapësirës, thanë zyrtarët. Në vitin 2019, SHBA dhe Japonia e bënë të qartë se traktati i mbrojtjes zbatohet për hapësirën kibernetike dhe se një sulm kibernetik mund të përbëjë një sulm të armatosur në rrethana të caktuara.

Blinken shtoi se ai dhe Yoshimasa do të nënshkruajnë një marrëveshje hapësinore më vonë këtë javë gjatë një vizite në selinë e NASA-s në Uashington. Një njoftim të mërkurën nga NASA tha se marrëveshja do të "ndërtohet mbi angazhimin e kombeve për eksplorimin paqësor dhe transparent të hapësirës".

SHBA-ja ka parë nga afër ndërsa Kina ka zhvilluar me shpejtësi sistemet e saj të armëve hipersonike.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani