SHBA shqyrton dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore "Patriot" në Ukrainë

Nga A2 CNN
29 Nëntor 2022, 19:01 | Bota
SHBA shqyrton dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shqyrtojnë dërgimin e sistemit të mbrojtjes raketore Patriot në Ukrainë për të mbështetur aftësitë e tyre të mbrojtjes ajrore kundër sulmeve të ardhshme ruse. Lajmi u bë i ditur për gazetarët të martën nga një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

"Të gjitha mundësitë janë në tryezë. Patriot është një nga aftësitë e mbrojtjes ajrore që po shqyrtohet", tha zyrtari kur u pyet nëse SHBA po shqyrtonte dërgimin e Patriot posaçërisht në Ukrainë.

Sistemi i raketave të mbrojtjes ajrore Patriot do të thotë "radar i gjurmimit të grupeve me faza për të përgjuar objektivin". Është krijuar për të kundërshtuar dhe shkatërruar raketat balistike me rreze të shkurtër veprimi, avionë të avancuar dhe raketa lundrimi.

Mbrojtja ajrore e Ukrainës është prioriteti kryesor i SHBA-së. Ne po shikojmë të gjitha aftësitë e mundshme që mund t'i ndihmojnë ukrainasit t'i rezistojnë sulmeve ruse, kështu që të gjitha mundësitë janë në tavolinë, dhe ne po shikojmë se çfarë mund të bëjnë Shtetet e Bashkuara. Ne po shohim se çfarë aleatët dhe partnerët tanë mund të bëjë, duke parë kombinimet e aftësive që do të ishin të dobishme,” theksoi ai.

Shtetet e Bashkuara do të japin 53 milionë dollarë për të mbështetur sistemin elektrik të Ukrainës pasi ajo përballet me një breshëri sulmesh nga Rusia.

Ndërkohë ministrat e jashtëm të NATO-s thanë të martën në një deklaratë të përbashkët se ata mbeten të palëkundur në "angazhimin për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës" dhe u zotuan se aleatët do ta ndihmojnë Ukrainën, ndërsa ajo riparon infrastrukturën e saj energjetike mes sulmeve ruse.

Zyrtarët ukrainas thanë se forcat ruse po bombardojnë "të gjitha vendbanimet" përgjatë bregut perëndimor të lumit Dnipro në rajonin jugor të Khersonit, duke përfshirë territorin e çliruar së fundmi.

Ministrat e drejtësisë të G7 dënuan përdorimin e "dimrit si armë" nga presidenti rus Vladimir Putin, tha ministri gjerman i drejtësisë të martën në një takim me homologët e tij në Berlin.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024