Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 42%
  • Modern 8%
  • I trashëguar 8%
  • Unik 42%

Janari 30% më shumë turistë! Kumbaro: Në rritje vizitorët nga Italia, Polonia e Spanja

Nga A2 CNN
7 Shkurt 2024, 15:08 | Ekonomi

Vala e turistëve nuk ka mbaruar teksa edhe janari regjistroi 30% më shumë turistë se fillim viti i 2022.

Ministrja e Turizmit dhe e Mjedisit, Mirela Kumbaro bëri të ditur se rreth 500 mijë turistë vizituan Shqipërinë të cilët më së shumti ishin nga Kosova, Italia e Mali i Zi. Në rritje është edhe numri i të huajve nga Polonia, Rumania e Spanja.

Kumbaro e konsideron 2024 si gurin e provës përballë masave të marra për një sezon turistik sa më të qetë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli