Mbyllen hetimet për masakrën e Don Boskos, dërgohet për gjykim Nikoll Sherrniku

Nga Armand Bajrami
28 Nëntor 2023, 12:28 | Kronikë
Mbyllen hetimet për masakrën e Don Boskos, dërgohet për
Nikoll Sherrniku dhe Mimoza Paja

Prokuroria e Tiranës ka përfunduar hetimin ndaj Nikoll Sherrnikut, i dyshuar si i përfshirë në sulmin e armatosur ndaj lokalit të Fatjon Muratit në “Don Bosko”, ku u vra banakierja Mimoza Paja dhe u plagosën 5 vetë të tjerë.

Sherrniku, lidhje shoqërore e Ervis Martinajt, akuzohet për veprën penale të “krijimit të kushteve për të kryer vrasje”. Sipas prokurorisë, Sherrniku është personi që ka siguruar targat që mbante automjeti “BMW” i përdorur nga atentatorët në ngjarjen e shënuar mbrëmjen e 12 marsit të këtij viti.

Hetimi ka zbuluar se i dyshuari Sherrniku, ka qenë në masën e “arrestit në shtëpi” për një çështje tjetër penale, kur ka udhëtuar drejt Gjermanisë. Gjatë hetimit Prokuroria e Tiranës ka siguruar dëshminë e një shtetasi kosovar, pronar i një servisi në Gjermani, që tregon se Sherrniku i ka marrë tre targa.

I njëjti fakt është provuar edhe nga deklarimet e një shtetasi tjetër kosovar. Më pas, një person nga Fushë Kuqja, lidhje miqësore e Sherrnikut, ka  deklaruar para prokurorëve se targat në Gjermani i kishte marrë me porosi të Ervis Martinajt, pasi i nevojiteshin për t'iu shmangur policisë

Vetë Sherrniku ka pretenduar se nuk ka asnjë lidhje me atentatin në "Don Bosko", pasi në atë kohë ka qenë në qeli.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani