Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 42%
  • Tre herë në javë 25%
  • Vetëm në fundjavë 8%
  • Asnjëherë 25%

Me aktivitet kriminale në Greqi dhe Itali, ekstradohen 2 shqiptarët e kërkuar

Nga A2 CNN
14 Janar 2024, 11:28 | Kronikë

Me aktivitet kriminale në Greqi dhe Itali, ekstradohen 2 shqiptarët e

Interpol Tiranë, në bashkëpunim me agjencitë partnere ka mundur të ekstradojë drejt vendit tonë dy shtetas shqiptarë të shpallur në kërkim për veprimtari kriminale në fushën  e lëndëve narkotike.

Si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve, ndërmjet Interpol Tiranës dhe homologëve u ekstraduar nga Italia, Gj. L., 32 vjeç. Ky shtetas është shpallu në kërkim ndërkombëtar pasi GjKKO i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve", "Grup i strukturuar kriminal" dhe "Kryerja e veprave nga grupi i strukturuar kriminal".   

Shtetasi Gj. L., në bashkëpunim me shtetasin A. L., dyshohet se ka transportuar dhe më pas i ka shitur një sasi lënde narkotike  kokainë, për 200 000 euro, shtetasve R. Z. dhe Gj. Z., të cilët më pas e kanë trafikuar dhe shitur këtë sasi lënde narkotike, në zonën e Bergamos.

Gjithashtu, u ekstradua nga Athina shtetasi A. C., 48 vjeç. Ky shtetas ka qenë i shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi, në vitin 2019, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, kryer në bashkëpunim.   

Shtetasi A. C., në bashkëpunim me shtetasin V. H., dyshohet se ka organizuar trafikimin e një sasie lënde narkotike kanabis, në Greqi. Sasia e lëndës narkotike është transportuar në Greqi, kundrejt pagesës në euro nga 4 shtetas, të cilët janë arrestuar nga Policia.      

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli