Mina me telekomandë gati për grupet kriminale dhe armë zjarri, dy të arrestuar në Tiranë

Nga A2 CNN
12 Prill 2024, 11:15 | Kronikë

Mina me telekomandë, të cilat do të shiteshin te grupet kriminale, por edhe lëndë narkotike dhe armë zjarri janë sekuestruar nga policia gjatë operacionit të koduar “All in”, që është finalizuar në kryeqytet.

Uniformat blu kanë vënë në pranga dy persona, njëri prej tyre i shpallur në kërkim në kuadër të operacionit “Tempulli 2”.

Shërbimet e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të DVP Tiranë, si rezultat i administrimit të shpejtë të informacioneve nga inteligjenca policore, të siguruara në vijim të megaoperacioneve “Tempulli 2”, dhe "Sundimi i ligjit", për një shtetas në kërkim dhe një tjetër që posedonte armë zjarri dhe sende të kundraligjshme, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar "All in".  

Si rezultat i operacionit u ndalua shtetasi E. T., 44 vjeç, i shpallur në kërkim më parë në kuadër të operacionit "Tempulli 2", dhe u arrestua në flagrancë shtetasi E. T., 45 vjeç, të dy banues në Tiranë. Gjatë kontrollit fizik dhe të banesës së 45-vjeçarit, shërbimet e Policisë, i gjetën dhe sekuestruan 5 armë (një armë zjarri kallashnikov, 4 armë gjahu), sasi lënde e dyshuar narkotike kokainë, 1 kg kanabis, krehra pistolete dhe municion luftarak.

Po ashtu u shpall në kërkim një person, pasi gjatë kontrollit në një garazh në rrugën “Besim Alla”, u gjetën mina me telekomandë.

Gjithashtu, në kuadër të operacionit "All in", Shërbimet e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të DVP Tiranë në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, si rezultat i administrimit të shpejtë të informacioneve nga inteligjenca policore, kanë ushtruar kontroll në një garazh në rrugën "Besim Alla". Gjatë kontrollit kanë gjetur dhe sekuestruar, në cilësinë e provës materiale, 6 kapsolla detonatore me kohe vonese, 3 pako me lëndë të dyshuar plasëse dinamit, 3 mina të lidhura me mekanizma me aparate celulare, 3 aparate celulare. Në lidhje me këtë rast u shpall në kërkim shtetasi A. M., dhe nga verifikimet e kryera dyshohet se ky shtetas do ti shiste minat te grupe kriminale.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi