Sondazh: Ku do e kaloni natën e ndërrimit të viteve?
  • Famije 77%
  • Restorant/bare 7%
  • Jashtë vendit 16%

Shembet papritur ballkoni i Teatrit, plagosen rëndë Romeo dhe Zhuljeta

Nga A2 CNN
15 Nëntor 2023, 12:58 | Kulturë

Shembet papritur ballkoni i Teatrit, plagosen rëndë Romeo dhe Zhuljeta

Shefi i teatrit të Hungarisë ofroi dorëheqjen pasi një rënie në ballkon plagosi dy aktorë në produksionin e tij Romeo dhe Zhulieta. Júlia Szász luajti rolin e Zhulietës ndërsa Otto Lajos Horváth performoi si babai i saj Capulet gjatë aksidentit të së premtes.

Sipas mediave të huaja, dyshja janë në gjendje të rëndë, por të qëndrueshme në spital. Drejtori i Teatrit Kombëtar, Attila Vidnyánszky, ofroi dorëheqjen të hënën, por ajo u refuzua nga ministri i kulturës i Hungarisë, János Csák. Mjekët e ndihmës parë e trajtuan çiftin pasi ata ranë pas pamjes nga një platformë e ngritur gjatë aktit të dytë të shfaqjes në Budapest. Të dy më vonë iu nënshtruan një operacioni.

Për rastin ka nisur një hetim ndërsa ministri i Kulturës tha se do të priste gjetjet e tij përpara se të ndërmerrte veprime të mëtejshme. Është e paqartë se kur mund të përfundojë ky hetim. Z. Vidnyánszky ka shërbyer në rolin e tij si drejtor i Teatrit Kombëtar për 10 vjet dhe është një aleat i ngushtë i kryeministrit Viktor Orban.

Emërimi i tij ishte parashikuar të përfundonte në vitin 2023, por ai u zgjat edhe pesë vjet të tjera në 2028 në fillim të këtij viti. Z. Csák dhe z. Vidnyánszky vizituan spitalin e Budapestit ku po trajtohen aktorët dhe takuan mjekët. Në një postim në Instagram, Csák tha se gjendja e dy aktorëve po përmirësohej dhe u uroi shërim të shpejtë.

Szász ishte planifikuar të shfaqej në Teatrin Kombëtar të “John the Valiant” dhe “Woyzeck” më vonë këtë muaj. Ajo është shfaqur gjithashtu në një numër produksionesh filmike hungareze të profilit të lartë. Horváth së pari fitoi sukses në fillim të viteve 2000 si aktor dhe është i njohur për interpretimin në filma dhe shfaqje televizive hungareze.

Tragjedia e Uilliam Shekspirit e vitit 1594, Romeo dhe Zhuljeta, tregon historinë e dy adoleshentëve italianë nga familje në konflikt që bien në dashuri. Dyshja ndajnë një moment intim në një ballkon dhe planifikojnë një martesë të fshehtë.

Ditari A2 CNN