Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

Begaj kërkon të flasë sot në kuvend, Bardhi e konsideron provokim: PD do të protestojë

Nga Fjorela Beleshi
15 Janar 2024, 15:57 | Politikë

Begaj kërkon të flasë sot në kuvend, Bardhi e konsideron

Presidenti i Republikës Bajram Begaj ka kërkuar që në nisje të sesionit parlamentar t’i drejtohet fizikisht nga foltorja e Kuvendit mazhorancës dhe opozitës sot në orën 17:00.  Ky vendim i kreut të shtetit vjen në një moment kur ende kriza politike e 2023 nuk ka gjetur zgjidhje as në këtë fillimvit.

Gjithashtu demokratët e grupit parlamentar demokrat kanë paralajmëruar se edhe në këtë seancë të parë do të vijojnë protestat duke mos lejuar zhvillimin normal të punimeve. Për këtë lajm të konfirmuar nga institucionet e Kuvendit dhe Presidencës ka reaguar kreu i grupit parlamentar të PD  duke e konsideruar provokim.

Gazment Bardh i kujtoi Presidentit Begaj që ata kanë paralajmëruar proteste në sallë kundër mazhorancës dhe për këtë arsye i bën thirrje atij që të mos keqpërdoret nga mazhoranca si fasadë për një normalitet të rremë në Kuvend.

A2 CNN Livestream

Dita jonë