Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

Emigrantët mbyllin festat, radhë në Kakavijë në pritje për të hyrë në Greqi

Nga Rigels Malile dhe Gazmend Janku
6 Janar 2024, 17:01 | Sociale

Me përfundimin e festave të fundvitit nisin dhe radhët e gjata në pikat kufitare me Greqinë.

Fundjava e parë e 2024 ka shënuar fluks  të lartë lëvizje në doganën e Kakavijës, por edhe pritje të gjata për emigrantët që kthehen në vendin ku jetojnë e punojnë prej vitesh.

Mësohet se pala greke ka patur probleme me funksionimin e sistemit të verifikimit të dokumentacionit, gjë që ka shkaktuar radhë të konsiderueshme në Kakavijë.

24 orët e fundit kanë dalë nga Shqipëria mbi 6500 qytetarë, një pjesë e konsiderueshme emigrantë shqiptarë të cilët kishin ardhur në atdhe për të festuar festat e fundvitit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli