Goli kundër Skocisë, Xherdan Shaqiri shënon rekordin e jashtëzakonshëm në EURO 2024

Nga A2 CNN
19 Qershor 2024, 22:11 | Live Euro 2024

Goli kundër Skocisë, Xherdan Shaqiri shënon rekordin e

Kampionati Evropian 2024 mund të jetë vetëm në raundin e dytë të ndeshjeve, por tashmë ka prodhuar disa momente të pabesueshme.

Një tjetër iu shtua kësaj liste të mërkurën në mbrëmje, pasi Xherdan Shaqiri shënoi një goditje të shkëlqyer për Zvicrën kundër Skocisë duke barazuar ndeshjen në 1-1. Dhe është një gol që ka vendosur një rekord të pabesueshëm për ish-lojtarin e Liverpool-it, të cilin as Cristiano Ronaldo nuk e ka arritur. Shaqiri, 32 vjeç, qëndron i vetëm si lojtari që ka shënuar në tre Kampionatet e fundit Evropiane dhe Kupat e Botës.

Në Kupën e Botës 2014, Shaqiri shënoi një hat-trick kundër Hondurasit për të filluar serinë e jashtëzakonshme të turneve të shënuara. Ai e pasoi atë me një nga golat e turneut në Euro 2016, një goditje mahnitëse kundër Polonisë. Turneu i tretë radhazi i Shaqirit me një gol erdhi në Kupën e Botës 2018 ku ai shënoi në fitoren 2-1 ndaj Serbisë. Anësori zviceran shtoi tre gola në Euro 2020, dy kundër Turqisë dhe një tjetër kundër Spanjës.

Serbia ishte pritësja fatkeqe e një tjetër goditjeje të Shaqirit në Botërorin 2022, në një tjetër ndeshje ku Zvicra fitoi. Dhe kjo seri e pabesueshme e golave ​​në turnetë kryesore gjashtë radhazi u përfundua të mërkurën kundër Skocisë në Këln.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024