Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

Kampion i botës në MotoGP,  Francesco Bagnaia triumfon për të dytin vit radhazi

Nga A2 CNN
27 Nëntor 2023, 10:44 | Sporte të tjera

Kampion i botës në MotoGP,  Francesco Bagnaia triumfon për

Francesco Bagnaia konfirmohet si “mbreti” i MotoGP. Piloti italian i Dukatit fitoi titullin kampion për herë të dytë radhazi, pasi preu i pari vijën e finishit në garën e Valencias, duke lënë pas Fabio Di Giannantonio dhe Johan Zarko.

Në garën e fundit të Botërorit, Bagnaia vinte me 14 pikë avantazh ndaj Martin, por spanjolli u rrëzua në xhirot e para të garës, duke e shpallur kampion italianin ndërkohë që gara po vijonte.

Ky është titulli i dytë për Bagnaia në MotoGP, ndërsa në vitin 2018 italiani ka fituar titullin kampion në Moto2.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani