Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Statujat e legjendave të “rock-ut” vendosen në qytetin e tyre të lindjes

Nga A2 CNN
10 Gusht 2023, 18:22 | Showbiz

Statujat e legjendave të Rolling Stones Mick Jagger dhe Keith Richards janë zbuluar në qytetin e tyre të lindjes, Dartford në Mbretërinë e Bashkuar.

Skulpturat prej bronzi u projektuan nga artistja Amy Goodman, e cila është një fanse e grupit dhe synonte të merrte të njëjtën energji dhe intensitet që ato sjellin në performancat e tyre.

Statujat, të quajtura "The Glimmer Tëins", një pseudonim i adoptuar nga Jagger dhe Richards në mesin e viteve 1970, sipas të cilit ata prodhuan albumet e Stones, u porositën nga këshilli i bashkisë Dartford.

“Muzika e tyre ka ndryshuar fytyrën e muzikës popullore dhe këta djem nga Dartford tani janë dy nga njerëzit më të njohur dhe më të dashur në botë", tha kreu i këshillit të bashkisë Jeremy Kite gjatë ceremonisë.

Jagger festoi ditëlindjen e tij të 80-të muajin e kaluar, ndërsa Richards mbush 80 vjeç në dhjetor.

Grupi mori pjesë në 14 koncerte në Evropë vitin e kaluar dhe një album i ri i Rolling Stones pritet të dalë këtë vit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi