Të jetosh në majë të vullkanit

Nga A2 CNN
30 Mars 2023, 13:59 | Lifestyle

Një grua thotë se ka zgjedhur të jetojë në majë të një mali vullkanik për një muaj, me shpresën që të vendosë rekord botëror dhe të frymëzojë gratë që të “testojnë forcën e tyre mendore”.

Perla Tijerina, nga Meksika, sapo ka kaluar një javë duke jetuar mbi 5630 metra mbi nivelin e detit, në malin më të lartë të Amerikës Latine, Pico de Orizaba.

31-vjeçares do t’i duhet të mbijetojë ndaj erërave të forta, stuhive dhe hipotermisë.

“Më pëlqen të testoj forcën time mendore. I kam vendosur një sfidë vetes, që e quaj “gruaja që ngrihet”. Dua të jetoj 32 ditë në mal. Psikologu më tha se jam gati për gjithçka dhe më paralajmëroi se gjëja më e vështirë do të jetë qëndrimi në vetmi për një muaj”, tha Perla.

Për ta luftuar vetminë, Perla ka marrë me vete shumë libra dhe gjithashtu mediton.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi