Ulen ndjeshëm shitjet në Google dhe Microsoft

Nga A2 CNN
26 Tetor 2022, 10:20 | Teknologji
Ulen ndjeshëm shitjet në Google dhe Microsoft

Shitjet në gjigantët e teknologjisë Alphabet dhe Microsoft janë ngadalësuar ndjeshëm, duke shtuar frikën për rënie ekonomike.

Alphabet, e cila zotëron Google dhe YouTube, tha se shitjet u rritën vetëm 6% në tre muajt deri në shtator, në 69 miliardë dollarë, pasi firmat shkurtuan buxhetet e tyre të reklamave.

Kjo shënoi rritjen më të dobët tremujore të firmës amerikane në gati një dekadë jashtë fillimit të pandemisë.

Microsoft tha se kërkesa për kompjuterët e saj dhe teknologji të tjera ishte dobësuar. Shitjet e tij u rritën me 11% në 50.1 miliardë dollarë, duke shënuar rritjen më të ngadaltë të të ardhurave në pesë vjet.

Konsumatorët dhe bizneset në mbarë botën po zvogëlohen, ndërsa çmimet rriten dhe normat e interesit rriten, duke nxitur frikën e një recesioni global.

Rritja e dollarit amerikan ka dëmtuar shitjen e produkteve jashtë vendit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024