Para fjalimit në KS të OKB, Zelensky falënderon Shqipërinë për mbështetjen ndaj Ukrainës

Nga A2 CNN
20 Shtator 2023, 15:40 | A2 CNN në Ukrainë
Para fjalimit në KS të OKB, Zelensky falënderon

Pak minuta para se të niste fjalimin e tij në Këshillin e Sigurimit në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi kryeministrin Edi Rama dhe Shqipërinë për mbështetjen e Ukrainës. Në një postim në X, ai njoftoi gjithashtu se  nënshkroi një deklaratë të përbashkët për mbështetjen për integrimin e Ukrainës në NATO.

“U takova me kryeministrin Edi Rama për të falënderuar Shqipërinë për mbështetjen e Ukrainës, duke përfshirë edhe brenda Këshillit të Sigurimit. I jam veçanërisht mirënjohës Shqipërisë për anëtarësimin në Deklaratën e G7 për garancitë e sigurisë për Ukrainën. Ne nënshkruam gjithashtu një deklaratë të përbashkët për mbështetjen për integrimin e Ukrainës në NATO”, tha ai.

Shqipëria drejton sot një nga seancat më të rëndësishme të Këshillit të Sigurimit në OKB, për luftën në Ukrainë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi