Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 10%
  • Kujdesi familjar 80%
  • Ndikimi i shoqërisë 10%

Gjenden 260 trupa në vendin ku u zhvillua Festivali i Muzikës Izraelite

Nga A2 CNN
9 Tetor 2023, 09:04 | Bota
Gjenden 260 trupa në vendin ku u zhvillua Festivali i Muzikës

Të paktën 260 trupa do të gjendeshin më vonë në vendin e festivalit, sipas shërbimit izraelit të shpëtimit Zaka. Disa pjesëmarrës u morën peng, të parë në videot e mediave sociale duke u sekuestruar nga rrëmbyesit e tyre të armatosur.

Raketat e lëshuara nga luftëtarët e Hamasit drejt Izraelit, që nga orët e para të mëngjesit të së shtunës, arritën edhe në zonën ku po zhvillohej Festivali i Muzikës Nova. Sipas një zëdhënësi të organizatës rabinike Zaka, në zonë janë gjetur 260 trupa, por kërkimet ende nuk kanë përfunduar. “Ishte një masakër, nuk kam parë kurrë diçka të tillë në jetën time”, tha një mjek izraelit i urgjencës, Yaniv, cituar nga BBC.

Disa video tregojnë sulmin e Hamasit, në agimin e së shtunës, të shtënat dhe arratisjen e disa të rinjve që po iknin të tmerruar në mes të shkretëtirës.

Nature Party, The outdoor trance music festival was held in honor of the Sukkot festival. Produced by NOVA productions, it began at 11 p.m. and continued all night, attended by thousands of Israelis aged 20-40 from all over the country, according to Reuven. Here's a video of the… pic.twitter.com/502lVIuCcV

Dëshmitarët okularë në festival thanë se persona të armatosur vranë disa pjesëmarrës, ndërsa dhjetëra të tjerë u morën peng. Në rrjetet sociale kanë qarkulluar video që tregojnë se disa pjesëmarrës janë marrë peng. Një dëshmitar okular i tha CNN se filloi të dëgjonte sirena dhe raketa gjatë zhurmës.

“Ne nuk kishim as ku të fshiheshim, sepse ishim në një ambient ​​të hapur. Të gjithë i kapi paniku dhe filluan të merrnin gjërat e tyre”, tha një dëshmitar, i cili shtoi se kishte parë viktima të shumta në vendngjarje.

Festivali i muzikës elektronike përkonte me festën hebraike të Sukkot, afër kufirit me Rripin e Gazës. Sipas televizionit publik Kan, inteligjenca izraelite beson se Hamasi ishte në dijeni të festës dhe se qëllimisht i drejtoi disa nga luftëtarët e tij në atë zonë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu