Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

Pas tërmeteve, Japonia lëshon paralajmërim për cunami në zonat bregdetare

Nga A2 CNN
9 Tetor 2023, 08:34 | Bota
Pas tërmeteve, Japonia lëshon paralajmërim për cunami

Autoritetet japoneze lëshuan një paralajmërim për cunami në disa rajone bregdetare në jug të arkipelagut, mëngjesin e së hënës, pas një serie tërmetesh të buta në ishujt Izu, megjithëse nuk u raportuan dëme nga lëvizjet e menjëhershme të krijuara nga deti.

Sipas Agjencisë Kombëtare Meteorologjike (Jma), valë prej rreth 60 centimetrash goditën ishullin Hachijojima, 280 kilometra në jug të Tokios, ndërsa valë prej 40 centimetrash dhe 20 centimetrash u regjistruan në prefekturën perëndimore të Kochi dhe atë jugore nga Miyazaki.

Komuna Tateyama, në prefekturën Chiba në lindje të kryeqytetit, u bëri thirrje banorëve në zonat bregdetare që të evakuohen, ndërsa ata ende po përpiqen të identifikojnë shkaqet.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së raportoi një seri tërmetesh të cekëta me më të fuqishmin me magnitudë 5.4 të regjistruar në orën 05:17 të mëngjesit me orën lokale me një epiqendër rreth 551 kilometra në jug të Shimodës.

Sipas mediave lokale, disa varka në ishujt Hachijo dhe Kozu u përmbysën pa shkaktuar lëndime. Të enjten e kaluar, valët e cunamit arritën në zinxhirin e ishullit Izu pas një tërmeti me magnitudë 6.5 në Oqeanin Paqësor.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani