Belgjika do t’i dërgojë Ukrainës avionë luftarakë F-16 nga viti 2025

Nga A2 CNN
11 Tetor 2023, 16:35 | A2 CNN në Ukrainë
Belgjika do t’i dërgojë Ukrainës avionë luftarakë

Kryeministri Alexander De Croo tha të mërkurën se Belgjika do të dërgojë avionë luftarakë F-16 në Ukrainë duke filluar nga viti 2025. De Croo dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky zhvilluan një takim përpara një ribashkimi të ministrave të mbrojtjes të NATO-s.

De Croo konfirmoi se vendi i tij do t’i sigurojë Ukrainës avionin luftarak, por tha se vendimi përfundimtar “do të varet nga qeveria që do të jetë në fuqi deri atëherë”.

Belgjika do të zëvendësojë flotën e saj të avionëve luftarakë me F-32 më moderne dhe “ne do të japim gradualisht flotën F-16 që nga viti 2025, në varësi të kohës kur F-32 mund të vendosen plotësisht,” shpjegoi ministri i Mbrojtjes Ludovine Dedonder.

Vendi do të kontribuojë gjithashtu në mirëmbajtjen e avionit. Belgjika do të mbajë zgjedhje të përgjithshme qershorin e ardhshëm.

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s po mbajnë një takim dy-ditor për të diskutuar, ndër të tjera, mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën, krizën në Izrael dhe të ardhmen e misioneve të NATO-s.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi