Lukashenko: SHBA po e shtyn Rusinë për të përdorur armët bërthamore duke armatosur Ukrainën

Nga A2 CNN
7 Tetor 2023, 08:57 | A2 CNN në Ukrainë
Lukashenko: SHBA po e shtyn Rusinë për të përdorur

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko deklaroi se duke armatosur Ukrainën, Shtetet e Bashkuara po e shtyjnë Rusinë drejt përdorimit të armëve bërthamore.

“Kam krijuar përshtypjen se amerikanët po i shtyjnë rusët të përdorin armën më të tmerrshme. Ata armatosin Volodymyr Oleksandrovych Zelensky dhe ushtrinë e tij dhe ofrojnë raketa me rreze të gjatë. Madje edhe raketa që mund të fluturojnë për 300 km”, tha Lukashenko gjatë vizitës së tij në një objekt ushtarak në rajonin e Brest.

Lukashenko shtoi se nëse një raketë e tillë godet territorin rus, Moska do të duhet të përgjigjet.

“Një sulm i tillë në territorin rus, përgjigjja do të jetë kolosale. Përndryshe, pse na duhen këto armë bërthamore?”, tha Lukashenko.

Sipas tij, rritja e tensioneve midis vendeve mund të çojë në një situatë kur Rusia “do të heqë butonin e kuq dhe do ta vendosë në tryezë”.

Ai shtoi se amerikanët nuk kishin frikë për sigurinë e tyre “sepse ata janë përtej oqeanit”. Komentet e Lukashenkos erdhën pasi presidenti rus Vladimir Putin tha të enjten se ishte e mundur të revokohej ratifikimi i një traktati që ndalon testet bërthamore.

Lukashenko komentoi gjithashtu fatin e pasigurt të ndihmës së Kongresit të SHBA-së për Ukrainën, duke e quajtur atë një sinjal për Ukrainën “të nxitojë, të zgjerojë fushën e kundërofensive dhe të hedhë më shumë të rinj atje”.

Presidenti bjellorus dha versionin e tij se pse SHBA-të duan që Ukraina të përshpejtojë kundërsulmin. Ai pretendoi se presidenti amerikan Joe Biden mund të përdorte një fitore të Ukrainës në fushën e betejës për të rritur vlerësimin e tij të miratimit.

“Për shkak të situatës politike, kjo luftë nuk i shton autoritetin Biden dhe qeverisë amerikane. Ai tashmë po humbet sipas të gjitha sondazheve. Ai ka nevojë për një lloj fitoreje. Duhet të sillni diçka në tryezë për të fituar”, tha Lukashenko.

A2 CNN Livestream

Dita jonë