Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 82%
  • Ndikimi i shoqërisë 12%

Si të krijoni një rutinë perfekte të kujdesit për trupin

Nga A2 CNN
24 Nëntor 2023, 22:35 | Lifestyle

Si të krijoni një rutinë perfekte të kujdesit për

Kujdesi për lëkurën e trupit tuaj është absolutisht i nevojshëm për ta mbajtur atë të shëndetshëm, të bukur dhe me shkëlqim. Kjo procedurë nuk është vetëm për muajt kur trupi është më i ekspozuar ndaj mjedisit,  është një protokoll bukurie që duhet ta ndiqni me besnikëri gjatë gjithë vitit. Ka shumë produkte dhe mjete që mund t'i shtoni rutinës suaj të kujdesit për trupin për të arritur lëkurë të lëmuar dhe të shëndetshme, por së pari, duhet të përqendroheni dhe t'i përmbaheni me zell bazave.

Qëndroni të hidratuar

Nëse dëshironi që lëkura juaj të duket dhe të ndihet e hidratuar, ajo duhet të qëndrojë e hidratuar, para së gjithash nga brenda jashtë. Marrja e ujit është e lidhur drejtpërdrejt me hidratim dhe qarkullim më të mirë të lëkurës, kështu që marrja e mjaftueshme e ujit jo vetëm që do t'ju bëjë të ndiheni më mirë, por edhe do ta bëjë lëkurën tuaj të duket shumë më e bukur dhe me shkëlqim.

Bëni dush me ujë të vakët

Është e vërtetë që sa më i ftohtë të jetë moti, aq më shumë ka gjasa që të hapni rubinetin e nxehtë kur bëni dush, por për fat të keq, uji i nxehtë mund të dehidratojë dhe të acarojë lëkurën apo edhe të përkeqësojë gjendjet ekzistuese të lëkurës, si ekzema. Sigurohuni që nëse zgjidhni një temperaturë të vakët në çdo dush, lëkura juaj do t'ju falënderojë.

Eksfolioni rregullisht

Eksfolimi 1-3 herë në javë (në varësi të ndjeshmërisë së lëkurës suaj!) mund të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe të krijojë vend për formimin e qelizave të reja dhe të shëndetshme të lëkurës. Për më tepër, rrit qarkullimin e gjakut, i cili mund të ndihmojë në largimin e toksinave dhe rritjen e shkëlqimit të lëkurës.

Shmangni xhelët e ashpër të dushit

Sapunët e ashpër dhe xhel dushi (veçanërisht ato që përmbajnë irritues ose aroma të forta) mund të dëmtojnë pengesën e lëkurës, duke shkaktuar irritim dhe tharje. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, kontrolloni listën e përbërësve në produktet tuaja dhe zgjidhni formula më të buta.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu