Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Dieta virale në rrjetet sociale, ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani vetëm mish

Nga A2 CNN
4 Janar 2023, 22:52 | Lifestyle
Dieta virale në rrjetet sociale, ja çfarë i ndodh trupit tuaj

Dieta vetëm me mish është bërë virale në mediat sociale, me përkrahësit e saj që pretendojnë se njerëzit kanë evoluar për të ekzistuar vetëm me proteina shtazore. Por sa e shëndetshme është ajo?

Ju ndoshta keni dëgjuar për dietën ketogjenike dhe mund të keni dëgjuar për dietën paleo – por a keni dëgjuar për dietën e mishngrënësve? Ky trend i ri i dietës i çon dietat me pak karbohidrate në një ekstrem të ri.

Dieta e mishngrënësve përjashton të gjitha ushqimet bimore; konsumohen vetëm ushqime që rrjedhin nga kafshët, duke përfshirë mishin, peshkun, yndyrat shtazore (p.sh. sallo, ghee) dhe ushqimet e qumështit (me laktozë të ulët).

Pra, mëngjesi mund të jetë vezë dhe proshutë me krem, dreka mund të jetë qofte të mbushura me djathë, pa barishte të shtuara, me gjoks pule dhe së fundi, viçi i pjekur dhe salmon për darkë.

Mbrojtësit e dietës së mishngrënësve pretendojnë se toksinat e bimëve dhe pesticidet e mbetura të përdorura në prodhimin e ushqimit bimor po dëmtojnë shëndetin tonë. Ata pretendojnë se ushqimet me niseshte u bënë pjesë kryesore e dietës njerëzore vetëm me revolucionin bujqësor.

Së fundi, propozohet që eliminimi i të gjitha ushqimeve bimore është mënyra më e mirë për të shkuar pa sheqer për kontrollin e peshës dhe shëndetin metabolik.

Çfarë mund të prisni nëse keni konsumuar vetëm ushqime me origjinë shtazore për një periudhë të konsiderueshme kohore?

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë provë shkencore të disponueshme për ndikimin shëndetësor të përjashtimit të të gjitha ushqimeve bimore nga dieta.

Të vetmet burime të disponueshme informacioni janë raportet dhe dëshmitë anekdotike, që raportojnë menaxhim më të mirë të peshës, përmirësim të shëndetit të zemrës dhe metabolizmit, funksion të lartë njohës, inflamacion më të ulët, funksion më të mirë të tretjes dhe zgjidhje të sëmundjeve auto-imune.

Efektet anësore janë të ngjashme me ato të raportuara për dietën ketogjenike - erë e keqe e gojës, kapsllëk, diarre, dhimbje koke, dehidrim dhe simptoma të tjera që lidhen me të qenit në gjendje ketoze - kur trupi ka përdorur të gjitha rezervat e tij të glikogjenit dhe zbërthen yndyrën në keton.

Mbështetësit e dietës së mishngrënësve zakonisht parashtrojnë argumentin se të jetosh tërësisht ose pothuajse tërësisht me ushqime me origjinë shtazore është afër dietës natyrore njerëzore, në përputhje me atë që hahej në historinë e hershme njerëzore.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi