Gati gjysma e testimeve rezulton pozitive me koronavirus në 24 orët e fundit

Nga A2 CNN
15 Dhjetor 2022, 18:54 | Aktualitet
Gati gjysma e testimeve rezulton pozitive me koronavirus në 24 orët e

Pothuajse gjysma e atyre që kanë kryer testin e Covid-19 kanë rezultuar pozitivë në 24 orët e fundit në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se 22 qytetarë rezultojnë të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë në 49 testime të kryera, por asnjë humbje jete.

Aktualisht në spitalin COVID3 po merr trajtim vetëm një pacient, ndërkohë që janë 206 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 49 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 22 qytetarë, në Bashkitë:

12 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Lezhë, Fier, Sarandë, nga 1 qytetarë në Shijak, Lushnje, Vlorë, Berat.

Janë 206 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 16 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,699 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 15 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore                22

Të shëruar në 24 orë             16

Të shtruar në spitale             1

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       49

Testime totale                   2,014,153

Raste pozitive                      332,499

Raste të shëruara                  328,699

Raste Aktive                             206

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    153

Fier                           14

Vlorë                         12

Lezhë.                        8

Gjirokastër                5

Durrës.                      5

Berat.                        5

Elbasan.                   3

Shkodër                 1

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani