GoFundMe “shpëton” surprizën e këtij edicioni të Kupës së Botës për femra

Nga A2 CNN
3 Gusht 2023, 16:07 | Futboll

Ëndrra e futbollisteve femrave nga Xhamajka është ende gjallë, pavarësisht sfidave financiare që kërcënuan ta pengonin skuadrën të udhëtonte në Kupën e Botës të këtij viti.

Ekipi që bëri një nga surprizat më të mëdha të kësaj Kupe Bote për Femra, duke barazuar me Brazilin, e duke kaluar për më tej në këtë kompeticion, eliminoi numrin 8 të renditjes botërore, edhe pse vetë renditen të 43-t.

Pamjet që na ofruan vajzat xhamajkane në fund të sfidës, të cilat e konsiderojnë veten si "The Reggae Girlz", ishin vërtet emocionuese, teksa ato u filmuan duke qarë e përqafuar njëra-tjetrën. Xhamajka tani do të luajë me fituesin e Grupit H të martën e ardhshme, një mes Kolumbisë, Gjermanisë ose Marokut.

Por, ajo që e bën më të bukur këtë sport është fakti se, vajzave xhamajkane iu desh të kalonin jo pak peripeci, teksa udhëtimi i tyre drejt Kupës së Botës nuk ishte aspak i lehtë, për shkak të kushteve financiare, madje për këtë arsye ata hapën edhe një GoFundMe.

Kjo u iniciua nga nëna e mesfushores Havana Solaun, për të ndihmuar në pagesën e udhëtimit të tyre në Australi dhe Zelandën e Re, ku po mbahet turneu i sivjetmë. Nga ky GoFundMe, si dhe një tjetër e krijuar nga Fondacioni “Reggae Girlz”, arritën të mblidhen më shumë se 45,000 dollarë secila përpara turneut.

Fondet thuhet se ndihmuan ekipin të paguante për shpenzimet e udhëtimit dhe ushqimit, një vend për të praktikuar, si dhe stafin për të sjellë me vete në turne. Mbledhja e fondeve nënvizon pabarazinë e pagave midis sporteve të meshkujve dhe femrave në mbarë globin.

Në krye të Kupës së Botës, sulmuesit xhamajkanë Khadija "Bunny" Shaw dhe Cheyna Matthews folën kundër federatës së futbollit xhamajkane, e cila ata thanë se nuk arriti të trajtojë hendekun e pagave dhe të ndihmojë në financimin e udhëtimit të ekipit në Kupën e Botës të këtij viti.

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024