Jeff Bezos do të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij për bamirësi

Nga A2 CNN
14 Nëntor 2022, 19:53 | Lifestyle
Jeff Bezos do të dhurojë pjesën më të madhe të

Themeluesi i Amazon Jeff Bezos do të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij prej 124 miliardë dollarësh për bamirësi, Këtë e ka bërë të ditur vetë manjati, duke nënvizuar se paratë do të dhurohen për luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe për të mbështetur “ata që mund të bashkojnë njerëzimin në këtë moment të ndarjeve të thella politike dhe sociale”.

Njoftimi erdhi me rastin e dhënies së çmimit të kurajës dhe qytetërimit (Courage and Civility Award) të Bezos për mbretëreshën e vendit Dolly Parton.

Është çmimi i tretë i këtij lloji pas atij që i është dhënë kuzhinierit Jose Andre, i cili shpenzoi një pjesë të parave duke dhuruar vakte për ukrainasit, dhe avokatin e klimës dhe bashkëpunëtorin e CNN, Van Jones.

Mbretëresha e vendit Dolly Parton mori një çek prej 100 milionë dollarësh. "Ne jemi krenarë që kemi si fituese një grua që vendos zemrën e saj në çdo aspekt të punës së saj. Mezi presim të shohim se çfarë do të bëni me këto 100 milionë," shkroi në Twitter partnerja e Jeff Bezos, Lauren Sanchez.

"Unë do të bëj çmos për të bërë diçka të mirë me këto para," u përgjigj Parton.

Bezos është karakterizuar gjithmonë nga bujaria e tij. Në vitin 2020, sipas The Chronicle of Philanthropy, themeluesi i Amazon zuri vendin e parë në mesin e donatorëve më bujarë me 10 miliardë dollarë të destinuar për solidaritet.

Në vitin 2019, pronari i Amazon u nda me gruan e tij Mackenzie Scott, pas 25 vitesh të kaluar së bashku. Të dy kishin nënvizuar, në një mesazh të shpërndarë në rrjetet sociale, se donin të “vazhdonin si miq”. Çifti, i cili kishte katër fëmijë, u takuan teksa punonin në një firmë investimesh me bazë në Nju Jork.

Në vitin e divorcit, ai dhuroi 1.7 miliardë dollarë për bamirësi . Marrësit e donacioneve të tij aktivistë dhe grupe në favor të komunitetit LGBTQ, të drejtave civile dhe luftës kundër ndryshimeve klimatike.

Themeluesi i Amazon kishte premtuar më parë 10 miliardë dollarë për Fondin Bezos Earth, të cilin ai e lançoi në vitin 2020 për të ndihmuar në luftimin e ndryshimeve klimatike. Bezos dhe sipërmarrës të tjerë janë kritikuar në shumë raste për shpenzimin e shumave të mëdha parash për udhëtimet në hapësirë ​​në vend që të zgjidhin problemet në tokë. Amazon ishte kritikuar edhe nga punonjësit për rekordin e saj të ndryshimeve klimatike.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi