Sondazh: A keni pasur raste të abuzimit me të dhënat tuaja personale?
  • Asnjëherë 10%
  • Shpesh 60%
  • Nuk jam në dijeni 30%

Kanabisi në Zall-Herr, ushtarakët: Nuk kultivojmë ne, s’i kontrollonim dot 140 ha tokë

Nga A2 CNN
7 Gusht 2023, 11:07 | Kronikë
Kanabisi në Zall-Herr, ushtarakët: Nuk kultivojmë ne, s’i

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” për tre zyrtarët e ushtrisë, të arrestuar disa ditë më parë në Zall-Herr në kuadër të një operacioni të policisë së shtetit, ku u zbuluan dhe sekuestruan qindra rrënjë kanabis sattiva, brenda raportit ushtarak.

Sipas të dyshuarve, të cilët nuk e kanë pranuar autorësinë e veprës penale, ata nuk mund ta kontrollonin të gjithë hapësirën në fjalë, pasi bëhet fjalë për 140 hektar tokë.

Tre ushtarakët akuzohen për “shpërdorim detyre”. Ndërkohë, mbrojtja e të arrestuarve pretendoi se pa një akt-ekspertimi, të pandehurit nuk mund të akuzohen për “kultivim të lëndëve narkotike”.

Në sallën e gjyqit, ata kanë pretenduar se kanë lajmëruar eprorët e tyre për territorin e thyer dhe për pamundësinë fizike që ata kishin për ta kontrolluar të tërin.

Kujtojmë se, si rezultat u arrestuan për shpërdorim të detyrës, 3 punonjës të repartit ushtarak:

– Gramoz Mullai, 52 vjeç, me detyrë Shef Seksioni i Sigurisë;

– Rustem Koçi, 25 vjeç, me detyrë Specialist për Zbulimin;

– Gentian Zhurda, 45 vjeç, me detyrë Specialist Sigurie.

Gjithashtu u proceduan penalisht dhe 4 shtetas të tjerë:

– A. J., 41 vjeç, me detyrë Specialist Infrasktrukture;

– P. H., 52 vjeç, me detyrë Zv/Komandant toge;

– I. D., 47 vjeç, me detyrë magazinier;

– P. D., 57 vjeç, me detyrë Komandant Reparti.

https://youtu.be/5-uE_wGYcgs
https://a2news.com/2023/08/05/gjendet-kanabis-ne-repartin-ushtarak-ne-zall-herr-3-te-arrestuar-procedohet-komandanti-i-repartit-dhe-3-te-tjere/
https://a2news.com/2023/08/05/zbulimi-i-droges-ne-repartin-e-zall-herrit-peleshi-pezullon-punonjesit-e-perfshire/
https://a2news.com/2023/08/05/parcela-me-hashash-ne-zall-herr-berisha-kerkon-doreheqjen-e-peleshit-ushtri-si-ajo-e-talebaneve/

Debat - nga Alba Alishani