Mungesa e vezëve i bën nju zelandezët të nxitojnë të blejnë pulat e tyre... online

Nga A2 CNN
21 Janar 2023, 08:41 | Bota
Mungesa e vezëve i bën nju zelandezët të nxitojnë

Kostoja e vezëve është rritur në mbarë botën gjatë vitit të kaluar pasi gripi i shpendëve shkatërroi kopetë e pulave dhe pasojat nga lufta e Rusisë me Ukrainën rritën çmimet e energjisë dhe ushqimit të kafshëve.

Në Shtetet e Bashkuara, çmimet e vezëve kanë tejkaluar shumë rritjen e artikujve të tjerë ushqimorë, duke u rritur me afro 60% në 12 muajt deri në dhjetor në krahasim me një vit më parë. Në Japoni, çmimet e shitjes me shumicë kanë arritur një rekord të lartë.

Në Zelandën e Re, e cila konsumon më shumë vezë për person se shumica e vendeve, situata është përkeqësuar nga një ndryshim në rregulloret e bujqësisë. Dhe rritja e kostove ka ndezur një furi, me njerëzit që gjuajnë për pula në internet në mënyrë që të mund të sigurojnë vetë furnizimet e tyre të lëndës kryesore të qilarit.

Të martën, faqja popullore lokale e ankandeve Trade Me tha për CNN se kërkimet për pula dhe pajisje që lidhen me kujdesin ndaj tyre, ishin rritur me 190% këtë muaj, krahasuar me të njëjtën periudhë të një muaji më parë.

Pulat nuk prodhojnë vezë gjatë gjithë jetës së tyre dhe zakonet e tyre të pjelljes varen nga faktorë duke përfshirë moshën e tyre dhe klimën lokale.

Mungesa e vezëve në Zelandën e Re është lidhur me një ndryshim të madh në ligjin e bujqësisë, i cili hyri në fuqi më 1 janar të këtij viti. Ligji ndalon prodhimin e vezëve nga pulat e mbajtura në "kafaze" konvencionale - zakonisht hapësira të ngushta metalike që nuk ofrojnë mirëqenie adekuate për pulat.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani