Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 8%
  • Jo 92%

Një destinacion që ndërthur historinë dhe detin, njihuni me 5 ishujt europianë për një udhëtim legjendar

Nga A2 CNN
11 Gusht 2023, 16:30 | Lifestyle

Ka disa vende që i kanë rrënjët mes mitit dhe realitetit, mes historisë dhe legjendës, në një kombinim që rrit më tej sharmin e tyre. Ashtu si në rastin e disa ishujve në Evropë që tregimet e lashta lindin saga heronjsh dhe perëndish, ose që përshkohen nga histori që kthehen në mit.

Midis tyre janë ishujt me bukuri legjendare, si Cyclades Santorini dhe Mykonos, me mitet e Greqisë së lashtë që kanë ardhur deri tek ne. Ibiza e ka marrë emrin e saj nga një hyjni egjiptiane, Majorca , e lidhur ngushtë me Templarët, dhe Lampedusa, e populluar fillimisht nga dy çifte të dashuruar.

Destinacione ku kufijtë e kohës shpërbëhen në një të tashme të përjetshme, për një arratisje në ishull në emër të detit të pastër kristal, limaneve të fshehura të arritshme vetëm me anije dhe zbulime kulturore.

Ditari A2 CNN