Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

5 frazat që duhet t'i thoni shpesh partnerit tuaj

Nga A2 CNN
11 Gusht 2023, 15:21 | Lifestyle
5 frazat që duhet t'i thoni shpesh partnerit tuaj

Çdo marrëdhënie ka uljet dhe ngritjet e saj, por ajo që ka më shumë rëndësi dhe përcakton suksesin e saj është mënyra se si dy partnerët ndërveprojnë çdo ditë. Për të ndërtuar një marrëdhënie të shëndetshme me partnerin, sipas ekspertëve, duhet të përvetësoni 5 fraza në fjalorin tuaj të përditshëm. Gjëja e rëndësishme është gjithashtu të mos shmangni grindjet me njëri-tjetrin pasi duhet të diskutoni dhe të kuptoni se ku qëndrojnë diferencat mes jush.

"Faleminderit që e bëtë këtë sot"
Të tregosh vlerësim është e paçmuar. Shprehja e mirënjohjes është çelësi i një marrëdhënieje të suksesshme.

"Së bashku do ta gjejmë zgjidhjen"
Nëse ka lindur një problem, është mirë që të dy të përpiqeni të gjeni një zgjidhje. Nëse ia lini partnerit që të gjejë zgjidhjen, atëherë është e gabuar, pasi do të përfundoni në një tjetër grindje.

"Si ishte dita juaj?"
Sado e lodhshme të jetë një ditë në fund, mos harroni të pyesni partnerin se si ia ka dalë në punë etj. Sekreti i një marrëdhënieje të shëndetshme është komunikimi dhe interesimi.

"Ajo që dua te ju është..."
Kujtojini vetes si dhe atij, të gjitha arsyet pse e keni zgjedhur atë të jetë në jetën tuaj. Asgjë nuk është e vetëkuptueshme.

"Më falni, gabova"
Të tërhiqeni dhe të kërkoni falje kur duhet është strategjia më e mirë dhe më e zgjuar për ta mbajtur marrëdhënien tuaj të gjallë dhe të rinovuar, kështu që është e rëndësishme ta përfshini këtë frazë në fjalorin tuaj sa herë që keni një konflikt dhe e keni gabim.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi