Sondazh: A keni pasur raste të abuzimit me të dhënat tuaja personale?
  • Asnjëherë 10%
  • Shpesh 60%
  • Nuk jam në dijeni 30%

Pamje alarmante nga përmbytjet në Azi si pasojë e tajfunit Doksuri

Nga A2 CNN
6 Gusht 2023, 09:41 | Bota

Stuhitë që sjellin shi jashtëzakonisht të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta në sezonin e tajfunit të Paqësorit verior kanë përmbytur zona të mëdha të Azisë Lindore. Kina është ndër vendet më të goditura, ku vetëm në kryeqytetin e Pekinit, sasia e shiut gjatë javës së kaluar ka thyer një rekord 140-vjeçar.

Njerëzit në Pekin dhe provincën fqinje Hebei u larguan nga shtëpitë e tyre me varka dhe kamionë të fryrë ndërsa Doksuri, një ish-super tajfun, përmbyti verilindjen e Kinës.

Të paktën 10 persona kanë vdekur dhe 18 janë të zhdukur dhe zyrtarët kanë evakuuar miliona njerëz.

Përmbytjet dëmtuan rrugë dhe ura, fundosën makina dhe shkatërruan kantiere ndërtimi.

Skena të përmbytjeve u shfaqën gjithashtu në Filipine, ku Khanun, Doksuri dhe Talim përkeqësuan shirat sezonalë të musonit.

Tajfunët theksuan problemet e përhershme të përmbytjeve në kryeqytetin Manila dhe periferitë e tij Bulacan dhe Pampanga.

Ndërkohë, India është në mes të një sezoni të rëndë musonesh që ka përmbytur disa pjesë të vendit.

Vetëm në dy javët e para të korrikut, përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës atje kanë vrarë pothuajse 100 njerëz në veri.

Debat - nga Alba Alishani