Pas ekzekutimit të kandidatit për president, ekzekutohet një tjetër politikan në Ekuador

Nga A2 CNN
15 Gusht 2023, 16:44 | Bota
Pas ekzekutimit të kandidatit për president, ekzekutohet një

Pas ekzekutimit të kandidatit për president, Fernando Villavicencio në Ekuador, një tjetër politikan është ekzekutuar nga mafia. Viktima është identifikuar si Pedro Briones, një anëtar i Partisë së Revolucionit Qytetar të ish-presidentit Rafael Correa dhe një nga drejtuesit e lëvizjes në provincën e Esmeraldas në kufi me Kolumbinë.

Referuar mediave të huaja, viktima u qëllua në shtëpinë e tij në qytetin San Mateo nga dy burra me një motoçikletë, të cilët më vonë u larguan nga vendi i ngjarjes.

Vrasja erdhi më pak se një javë pas atentatit të 9 gushtit, në kryeqytetin Quito të Fernando Villavicencio.

Që nga kjo periudhë, Ekuadori ka qenë në gjendje të jashtëzakonshme dhe presidenti Guillermo Lasso ka fajësuar krimin e organizuar.

https://a2news.com/video/po-mbante-nje-takim-elektoral-ekzekutohet-kandidati-per-president/

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani