Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 100%
  • Jo 0%
  • Nuk më intereson 0%

Plani i NASA-s për të shpëtuar Tokën: Dërgimi i astronautëve në një asteroid

Nga A2 CNN
14 Gusht 2023, 10:41 | Bota
Plani i NASA-s për të shpëtuar Tokën: Dërgimi i

NASA po planifikon të dërgojë një grup astronautësh në një trup qiellor që kërcënon planetin tonë në të ardhmen. Projekti lindi nga nevoja për të shpëtuar planetin tonë nga përplasjet e mundshme dhe misioni i parë mund të nisë në vitin 2039. Plani quhet "Prospects for Future Human Space Flight Missions to Near-Earth Asteroids" dhe u frymëzua nga një fjalim i ish-presidentit të SHBA-së, Barack Obama.

Projekti i NASA-s u zbulua nga eksperti për çështjet që kanë të bëjnë me hapësirën, Mark R. Whittington, në gazetën amerikane The Hill. Fjalimi që frymëzoi planin e NASA-s u mbajt nga Obama në Qendrën Hapësinore Kennedy në vitin 2010. Në atë kohë, ish-njeriu më i fuqishëm në botë thjesht donte të shuante polemikat e shkaktuara nga anulimi i Programit të Konstelacionit, përpjekja e fundit për t'u kthyer në Hënë. Si një çmim ngushëllimi, ai kishte propozuar dërgimin e një ekuipazhi astronautësh në një asteroid që i afrohej Tokës përpara se të niste një ekspeditë me njerëz në Mars.

Propozimi i Obamës nuk ishte serioz, por që andej lindi ideja e projektit "Asteroid Redirect Mission", i cili përfshinte devijimin e një asteroidi të vogël në orbitën hënore, ku do të ishte e mundur të dërgohej një anije kozmike Orion me një ekuipazh në bord. Një ide që u la shpejt dhe pa keqardhje kur presidenti Donald Trump mori detyrën dhe filloi programin Artemis për të dërguar njerëz përsëri në Hënë, përpara se të dërgonte ekspedita me njerëz në Mars. Artemis pati sukses të konsiderueshëm teknik dhe politik. Artemis 1, një mision pa pilot rreth Hënës, ia doli shkëlqyeshëm. Presidenti Joe Biden ka përqafuar gjithashtu projektin Artemis dhe tashmë është përzgjedhur një ekuipazh për misionin Artemis II, i cili do të zhvillohet jo më herët se fundi i vitit 2024.

Por NASA nuk e ka lënë mënjanë vëmendjen e saj ndaj asteroidëve që i afrohen Tokës dhe planit për t'i devijuar ata në rast se ata janë në një kurs përplasjeje me planetin tonë. Agjencia amerikane e hapësirës planifikon të nisë teleskopin Near-Earth Object Surveyor jo më herët se shtatori 2027 për të lokalizuar dhe karakterizuar asteroidët që mund të na kërcënojnë. Më vonë, është planifikuar të dërgohet një anije kozmike SpaceX në një asteroid.

Plani është të lëshojë një anije kozmike të furnizuar me karburant në orbitën e ulët të Tokës në vitin 2039. Më pas të nisë një tjetër automjet me një ekuipazh prej tre personash, i cili do të ankorohej me anijen. Kështu, astronautët mund të transferohen në anijen më të madhe kozmike, e cila do të largohet nga orbita e Tokës dhe do të ndeshet me një asteroid të quajtur 2001 FR85, i cili duhet të ketë një madhësi midis 29 dhe 65 metra. Në planet e NASA-s, anija do të fluturonte së bashku me asteroidin, duke marrë mostra dhe duke lënë robotë pas. Më pas do të kthehej në orbitën e Tokës, ku ekuipazhi do të transferohej në një anije tjetër kozmike për t'u kthyer në Tokë. Në këtë mënyrë do të ishte e mundur të studioheshin nga afër asteroidët që i afrohen Tokës dhe të kuptohej se si t'i devijohen ata, duke garantuar mbijetesën e specieve njerëzore.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli