Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 13%
  • Shpesh 25%
  • Asnjëherë 63%

Rusia i jep tjetër goditje grupit Wagner

Nga A2 CNN
14 Gusht 2023, 08:37 | Bota
Rusia i jep tjetër goditje grupit Wagner

Grupi Wagner është një ent paraushtarak rus që është cilësuar edhe si kompani private ushtarake, rrjet mercenarësh dhe madje ushtri jozyrtare e Presidentit rus Vladimir Putin.

Pavarësisht paqartësisë në statusin ligjor për shkak të ligjit rus, ai ka qenë i lidhur me rrymat neo-naziste dhe të ekstremit të djathtë. Wagner fitoi famë ndërkombëtare gjatë Luftës së Donbasit duke ofruar mbështetje për forcat separatiste në rajon.

E gjithë kjo marrëdhënie u ndërpre pas një videoje të Prigozhinit që siguronte se pushtimi rus po justifikohej me gënjeshtra të shpikura nga Kremlini. Mëngjesin e të nesërmes, udhëheqësi kryengritës shpalli se trupat e tij kishin kaluar kufirin midis Ukrainës dhe Rusisë jugore, duke shprehur gatishmërinë e tij për ta çuar luftën e tij deri në fund kundër komandantëve të lartë ushtarakë.

Vladimir Putin e përshkroi këtë si një “thikë pas shpine” dhe bëri një fjalim televiziv duke premtuar se do të shtypte mercenarët, një kryengritje që ai e përshkroi si “një trazirë të armatosur”.

Papritur, Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko njoftoi se kishte arritur një marrëveshje me Prigozhin. Rrjedhimisht, udhëheqësi Wagner urdhëroi luftëtarët e tij të ndalonin përparimin e tyre drejt Moskës dhe të ktheheshin në bazat e tyre, në mënyrë që të shmangnin gjakderdhjen. Disa orë më vonë, media shtetërore ruse raportoi se Prigozhin do të shkonte në Bjellorusi dhe akuzat kundër mercenarëve të tij do të hiqeshin pas kryengritjes.

Pas kësaj, dhe sipas informacioneve nga shërbimet inteligjente të Mbretërisë së Bashkuar, ata konsiderojnë se Grupi Wagner është detyruar të zvogëlojë përmasat e tij dhe të fillojë një proces “rikonfigurimi” pas shkëputjes së tij me Kremlinin.

“Ekziston një mundësi reale që Kremlini të mos financojë më grupin”, ka vlerësuar inteligjenca ushtarake britanike, e cila e vendos Bjellorusinë, një vend mërgimi, si “paguesin e dytë më të mundshëm”.

Vetëm pasi konflikti i Kremlinit me grupin mercenar kishte përfunduar, Vladimir Putin pranoi publikisht se Wagner kishte marrë fonde ruse, konkretisht më shumë se një miliard dollarë në vitin e kaluar.

Aktualisht, qëllimi i Prigozhin do të ishte ruajtja e qëndrueshmërisë së një kompanie që përballet me “presion financiar” të madh. Që pas kryengritjes, autoritetet ruse kanë ndërmarrë veprime që bien ndesh me aktivitetet e biznesit të Prigozhinit, siç pasqyrohet në analizën e realizuar nga Ministria Britanike e Mbrojtjes.

https://a2news.com/2023/08/10/wagner-po-kryen-manovra-ne-kufi-cfare-fshihet-pas-mobilizimit-te-10-000-ushtareve-nga-polonia/
https://a2news.com/2023/08/05/prezenca-e-wagner-detyron-lituanine-te-mbylle-dy-pika-kufitare-me-bjellorusine/

Debat - nga Alba Alishani