Pse SHBA e cilëson forcën mercenare ruse “Wagner” si organizatë kriminale

Nga A2 CNN
21 Janar 2023, 09:49 | Bota
Pse SHBA e cilëson forcën mercenare ruse “Wagner” si

Shtetet e Bashkuara e kanë cilësuar grupin mercenar rus “Wagner” si një "organizatë kriminale transnacionale", duke grumbulluar presion mbi ushtrinë private që ka rekrutuar, dhjetëra mijëra të burgosur rusë për të luftuar në Ukrainë.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha të premten se Wagner, i kontrolluar nga Yevgeny Prigozhin, një biznesmen i afërt me Presidentin rus Vladimir Putin, kishte rreth 50,000 luftëtarë në Ukrainë, 80 për qind e tyre të tërhequr nga sistemi i burgjeve të Rusisë.

“Wagner është një organizatë kriminale që po kryen mizori të përhapura dhe abuzime të të drejtave të njeriut. Ne do të punojmë pandërprerë për të identifikuar, penguar, ekspozuar dhe synuar ata që po ndihmojnë Wagner-in,”.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby

Kirby tregoi gjithashtu fotografi të inteligjencës amerikane të Koresë së Veriut duke furnizuar me armë Wagnerin për operacionet e saj në Ukrainë dhe tha se forca private mercenare është bërë një rival i ushtrisë formale ruse.

Fotografitë, nga 18-19 nëntori, tregojnë makina ruse që hyjnë në Korenë e Veriut, marrin një ngarkesë me raketa dhe raketa këmbësorie dhe kthehen në Rusi.

Ai tha se Thesari i SHBA-së po e përcaktonte zyrtarisht Wagner-in si një organizatë kriminale transnacionale, duke e vënë atë në aleancë me mafian italiane dhe krimin e organizuar japonez dhe rus.

Shpallja e Wagner-it një "Organizatë Kriminale Ndërkombëtare" sipas urdhrit ekzekutiv të SHBA-së 13581 ngrin çdo aset amerikan të Wagner dhe ndalon shtetasit amerikanë që të ofrojnë fonde, mallra ose shërbime për grupin.

Pronari i Wagner, Yevgeny Prigozhin muajin e kaluar mohoi të kishte marrë armë nga Koreja e Veriut dhe e karakterizoi raportin si "thashetheme dhe spekulime".

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli