Qytetarët ukrainas, përballë pushtuesve rusë, lirojnë kryebashkiakun e arrestuar

Nga A2 CNN
27 Mars 2022, 09:53 | Bota

Kreu i bashkisë së një qyteti ukrainas të pushtuar nga forcat ruse pranë Çernobilit është lënë i lirë pasi qindra banorë organizuan një protestë masive, pavarësisht gazit lotsjellës dhe granatave trullosëse që u hodhën në drejtim të tyre për t’i shpërndarë.

Yuri Fomichev, kryebashkiaku i Slavutych, u arrestua më herët nga ushtarët rusë pasi morën kontrollin e qytetit, i cili streheon stafin që punon në centralin bërthamor të Çernobilit.

'Jam lënë i lirë. Gjithçka është në rregull, për aq sa është e mundur nën pushtim”, tha Fomichev, pasi zyrtarët në Kiev njoftuan më parë se ai ishte arrestuar.

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024