Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Covidi rikthehet frikshëm në Serbi, mijëra të infektuar në një javë

Nga A2 CNN
1 Dhjetor 2023, 10:36 | Ballkani

Covidi rikthehet frikshëm në Serbi, mijëra të infektuar

Ndonëse duket si një ëndërr e keqe, e lënë pas, pandemia e koronavirusit, vijon të jetë ende aktive dhe të infektojë të tjerë njerëz.

Java e fundit, ka rikthyer edhe njëherë frikën e 2 viteve më parë në Serbi, ku 4505 persona rezultuan të infektuar me Covid-19, nga 19 mijë testime të kryera.

Fatmirësisht virusi e ka humbur fuqinë dhe nuk ka pasur raste vdekjesh, por të infektuarit rëndë që kanë pasur nevojë për trajtim mjekësor kanë qenë disa.

Që nga fillimi i epidemisë në Serbi janë regjistruar 2.591.641 raste me koronavirus nga 13.277.266 testime të kryera.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani