Acarohet marrëdhënia Biden-Orban, Hungaria thërret ambasadorin amerikan për sqarime

Nga A2 CNN
12 Mars 2024, 23:03 | BotaHungaria thirri ambasadorin e SHBA-së, si shenjë proteste ndaj deklaratave të Presidentit Amerikan Joe Biden ndaj Viktor Orban, se po kërkon të ketë një diktaturë.

Lajmi është dhënë nga Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto në një konferencë shtypi të martën me homologun e tij shqiptar, Igli Hasani.

Ministri i Jashtëm hungarez e quajti deklaratën e Biden një gënjeshtër dhe një "fyerje shumë të rëndë". "Nuk na kërkohet të marrim gënjeshtra të tilla nga askush, edhe nëse ai person është presidenti i Shteteve të Bashkuara.

Për këtë, pasi u tha gënjeshtra në lidhje me kryeministrin hungarez, ne thirrëm ambasadorin amerikan. Kjo mënyrë e të menduarit nga presidenti dhe administrata demokratike, është një barrë e rëndë për marrëdhëniet tona dypalëshe", u shpreh Peter Szijjarto.

Orban ka mbështetur hapur përpjekjen e ish-presidentit amerikan Donald Trump për t'u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë dhe qeveria e tij ka qenë shpesh në kundërshtim me administratën e Biden.

Orbán nxiti zemërim në Shtëpinë e Bardhë pasi u takua me shokun e krahut të djathtë të Donald Trump në Florida, një takim në të cilin Orbán vlerësoi Trumpin si kandidatin e vetëm presidencial që mund t'i jepte fund luftës së Rusisë në Ukrainë.

Ambasada amerikane në Budapest konfirmoi se ambasadori David Pressman u thirr për një takim "urgjent" nga ministria e jashtme hungareze. Administrata e Bidenit ka qenë shpesh në kundërshtim me qeverinë e Orbanit, duke përfshirë lidhjet e ngushta të Hungarisë me Rusinë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu