Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 68%
  • Jo 27%
  • Nuk e di 5%

Arrestohet për tradhti deputeti ukrainas

Nga A2 CNN
14 Nëntor 2023, 09:38 | Bota

Arrestohet për tradhti deputeti ukrainas

Shërbimi Ukrainas i Sigurisë bën me dije se ka vënë në pranga për tradhti deputetin Oleksandr Dubinskiy për të cilin një gjykatë në Kiev ka caktuar masën e paraburgimit prej 60 ditësh.

Dubinskiy dyshohet se ka bashkëpunuar me Rusinë dhe është përfshirë në veprime që kanë dëmtuar Ukrainën, akuza të cilat deputeti i ka mohuar.

Gjykata i cilësoi dyshimet e SBU si të bazuara duke thënë se provat ishin të mjaftueshme.

Dubinskiy ishte përjashtuar nga partia ukrainase në pushtet, Shërbëtorët e Popullit më 2021, pasi ai ishte vendosur në listën e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara nën dyshimet për ndërhyrje në zgjedhje. Ai ka vijuar të jetë pjesë e Parlamentit si deputet i pavarur.

Ditari A2 CNN