Sondazh: Ku do e kaloni natën e ndërrimit të viteve?
  • Famije 76%
  • Restorant/bare 7%
  • Jashtë vendit 17%

"Dorëzohet" Hamasi: Lirojmë 70 pengje në këmbim të një armëpushimi 5-ditor

Nga A2 CNN
14 Nëntor 2023, 08:21 | Bota
"Dorëzohet" Hamasi: Lirojmë 70 pengje në këmbim
Foto ilustruese

Krahu i armatosur i grupit militant palestinez, Hamas ka thënë se u ka thënë ndërmjetësuesve të Katarit se grupi është gati të lirojë deri në 70 gra dhe fëmijë të mbajtur në Gaza në këmbim të një armëpushimi pesë-ditor.

“Armëpushimi duhet të përfshijë një armëpushim të plotë dhe lejimin e ndihmës dhe ndihmës humanitare kudo në Rripin e Gazës”, tha Abu Ubaida, zëdhënësi i krahut të armatosur të Hamasit.

Sikurse raporton Reuters, ai vazhdoi duke akuzuar Izraelin për “zvarritje dhe shmangie” të çmimit të marrëveshjes.

Ditari A2 CNN