Biden takon homologun kinez këtë javë, konflikti Izrael-Hamas në fokus të bisedimeve

Nga A2 CNN
13 Nëntor 2023, 22:44 | Bota

Biden takon homologun kinez këtë javë, konflikti Izrael-Hamas

Biden pritet të diskutojë konfliktin Izrael-Hamas në takimin me homologun kinez Xi Jinping gjatë kësaj jave. Lajmin e bëri të ditur këshilltari i lartë i presidentit amerikan të hënën mbrëma.

Konflikti do të jetë mes disa temave në rendin e ditës për takimin në samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor, sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare, Jake Sullivan.

Në samit do të diskutohet gjithashtu, pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

“Në përgjithësi, ne mezi presim një takim produktiv,” tha Sullivan.

 “Presidenti Biden ka një histori të gjatë me Presidentin Xi, bisedat e tyre janë të drejtpërdrejta, ato janë të drejtpërdrejta dhe Presidenti Biden beson se nuk ka asnjë zëvendësim për diplomacinë lider-me-lider, ballë për ballë për të menaxhuar këtë marrëdhënie komplekse midis Shtetet e Bashkuara dhe Kina.”

Kujtojmë se prej disa vitesh, zyrtarët amerikanë kanë theksuar se Kina është konkurrenti kryesor i SHBA-së,  i konsideruar si "sfida gjeopolitike më e rëndësishme e Amerikës" në Strategjinë e Sigurisë Kombëtare të vitit të kaluar.

Muajin e kaluar, Xi bëri thirrje për një armëpushim në luftën Izrael-Hamas, një hap që SHBA nuk e ka marrë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni