Blinken në Korenë e Jugut, Koreja e Veriut tregon “muskujt”, lëshon raketën e re balistike

Nga A2 CNN
18 Mars 2024, 08:26 | Bota

Blinken në Korenë e Jugut, Koreja e Veriut tregon

Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë të re balistike në drejtim të Detit të Japonisë. Njoftimi u bë nga Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare të Koresë së Jugut dhe roja bregdetare japoneze, njofton Reuters.

Sipas Seulit, raketat që u lëshuan udhëtuan rreth 300 kilometra. Ato u nisën nga ora 07:44 deri në 08:22 (koha lokale). Tokio, nga ana e saj, raportoi se raketat udhëtuan rreth 350 kilometra dhe madje arritën një lartësi prej 50 kilometrash.

Japonia tha se të paktën dy nga raketat ranë në det, jashtë zonës ekskluzive ekonomike të vendit (EEZ). Kryeministri japonez dënoi ngjarjen duke e cilësuar si, “një kërcënim për paqen dhe sigurinë në rajonin tonë dhe ndërkombëtarisht”, duke i quajtur ato “krejtësisht të papranueshme”.

Ndërkohë, diplomacia amerikane dënoi nisjen, e cila u bë në mes të një vizite të Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken në Korenë e Jugut. Shfaqja e re e forcës së Koresë së Veriut pason përfundimin e 10 ditëve të stërvitjeve të përbashkëta vjetore ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut të enjten.

Ndërkohë, diplomacia amerikane dënoi nisjen, e cila u bë në mes të një vizite të Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken në Korenë e Jugut. Shfaqja e re e forcës së Koresë së Veriut pason përfundimin e 10 ditëve të stërvitjeve të përbashkëta vjetore ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut të enjten.

A2 CNN Livestream

Dita jonë