Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 68%
  • Jo 27%
  • Nuk e di 5%

"Debi" rikthen frikën e përmbytjeve masive, Britania dhe Irlanda sërish në alarm

Nga A2 CNN
13 Nëntor 2023, 08:48 | Bota

"Debi" rikthen frikën e përmbytjeve masive, Britania dhe

Paralajmërimet e motit të keq janë në fuqi për Irlandën dhe Britaninë e Madhe pasi stuhia e sapo emëruar Debi, pritet të sjellë shi të dendur dhe erëra të forta. Një pjesë e vogël e lokacioneve, duke përfshirë të gjithë County Clare, lindje Galway, jug Roscommon, Offaly dhe Westmeath, janë subjekt i paralajmërimeve të erës së kuqe, niveli më i lartë i mundshëm, për të hënën në mëngjes.

Mediat e huaja shkruajnë se, stuhia u emërua zyrtarisht nga Met Eireann të dielën në mëngjes dhe kjo është më e hershmja në sezonin që një stuhi në rend alfabetik që fillon me shkronjën 'D' ka goditur ndonjëherë Ishujt Britanikë.

Agjencia paralajmëroi se nga mbrëmja e së dielës ekziston rreziku i përmbytjeve dhe erës së fuqishme. Një paralajmërim i verdhë për erë dhe shi është në fuqi sot për të gjithë Irlandën, me Met Eireann që paralajmëroi se do të jetë "shumë erë ose stuhi" mes shiut të dendur dhe stuhive të mundshme dhe breshrit. Paralajmërimi përfundon në orën 15:00.

Një paralajmërim portokalli është në fuqi nga ora 1 e mëngjesit deri në 17:00 për Detin Irlandez, ku erërat jugperëndimore do të arrijnë forcën e stuhisë 10. Alarmi, paralajmërimi për ndërprerje si dhe mundësi për përmbytje të banesave dhe bizneseve, është në fuqi nga ora 6 e mëngjesit deri në mesditë.

Ardhja e stuhisë Debi vjen pasi pjesë të Irlandës dhe Britanisë së Madhe u shkatërruan nga përmbytjet gjatë stuhive të mëparshme, Babet dhe Ciaran. Stuhia rekord Ciaran goditi Ishujt e Kanalit me shpërthime të forta uragani prej 104 mph vetëm javë më parë, duke lënë të anulohen fluturimet drejt tyre.

Zonat e Irlandës dhe Anglisë gjithashtu pësuan dëme, me 10,000 shtëpi në Cornwall që mbetën pa energji ndërsa qindra shkolla u detyruan të mbylleshin.

Ditari A2 CNN