Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 45%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 9%
  • Asnjëherë 27%

Dështimi spektakolar, ushtria e keqtrajnuar e Putin bombardoi dy herë fshatrat rusë

Nga A2 CNN
10 Janar 2024, 13:04 | Bota

Dështimi spektakolar, ushtria e keqtrajnuar e Putin bombardoi dy herë

Pilotët rusë bombarduan dy herë fshatrat e kontrolluara nga forcat e Moskës në Ukrainë sepse ishin të lodhur dhe të trajnuar keq.

Në këtë përfundim ka arritur një analizë e ministrisë së Mbrojtjes të Britanisë së Madhe.

Në konferencën e fundit të inteligjencës së mbrojtjes, Ministria e Mbrojtjes tha se incidentet në Petropavlovka, Voronezh dhe Rubizhne, që janë fshatra të kontrolluar nga rusët në Luhansk, kishin për autorë ushtrinë e Vladimir Putin.

Incidentet ndodhën gjatë luftimeve të kryera përkatësisht më 2 janar dhe 8 janar. Bombardimi në Petropavlovka, 80 milje nga kufiri i Ukrainës verilindore, plagosi katër civilë dhe shkatërroi gjashtë shtëpi.

Granatimet në Rubizhne panë pesë banorë vendas të evakuuar nga shtëpitë e tyre për shkak të dëmtimit të shkaktuar nga një bombë FAB-250.

Dy incidentet ishin një përsëritje e një "shkarkimi anormal të municioneve të aviacionit" nga një avion luftarak Su-34 që plagosi disa njerëz në qytetin kufitar të Belgorodit, në prill të vitit të kaluar.

Prirja e vazhdueshme e Rusisë për aksidente me municionet ka të ngjarë të përkeqësohet nga trajnimi i pamjaftueshëm dhe lodhja e ekuipazhit ka çuar në ekzekutim të dobët të taktikave gjatë misioneve”, tha ministria britanike e Mbrojtjes.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli