Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Kim Jong Un tregon se kush është “armiku” kryesor i vendit të tij

Nga A2 CNN
10 Janar 2024, 10:00 | Bota

Kim Jong Un tregon se kush është “armiku” kryesor i vendit

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, deklaroi në një konferencë për mediat se ka ardhur koha për ta përcaktuar Korenë e Jugut si shtetin më armiqësor ndaj vendit të tij.

Kim e akuzoi Seulin se prej kohësh ka nxitur konfrontimin dhe ka nisur një garë armatimesh, teksa përsëriti thirrjen se Koreja e Veriut duhet të shtojë kapacitetet ushtarake për vetëmbrojtje dhe parandalimin e luftës bërthamore.

Udhëheqësi komunist e cilësoi përkeqësimin e marrëdhënieve midis dy Koreve si një fazë të re realiteti të pashmangshëm.

“Në asnjë mënyrë, ne nuk do të veprojmë në mënyrë të njëashme për të sjellë një ngjarje të madhe me fuqi dërrmuese në Gadishullin Korean, por nuk kemi asnjë synim që të shmangim një luftë”, tha Kim Jong Un.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi