Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

Këto janë 20 ushtritë më të forta në botë për vitin 2024

Nga A2 CNN
10 Janar 2024, 12:46 | Bota

Këto janë 20 ushtritë më të forta në botë

SHBA-ja vijon të cilësohet si vendi me ushtrinë më të fuqishme në botë, ndërsa pas saj renditen Rusia dhe Kina.

Në renditjen e “Ushtrive më të forta të botës në 2024-n”, rezulton se ushtria turke ka fituar tri vende, duke shkuar nga e 11-a në vendin e 8, duke lënë pas vende si Gjermania dhe Franca.

Renditja është bërë nga kompania me bazë në SHBA, “Global Firepower”, e cila bazohet në ekzaminimin nga afër fuqitë ushtarake të shteteve të botës çdo vit.

Në renditje janë marrë parasysh karakteristikat e ushtrive të vendit si zhvillimi teknologjik, forca njerëzore, qëndrimi i gjatë në terren dhe lëvizshmëria.

Këto janë 20 ushtritë më të forta në botë:

SHBA

Rusia

Kina

India

Koreja e jugut

Mbretëria e Bashkuar

Japonia

Turqia

Pakistani

Italia

Franca

Brazili

Indonezia

Irani

Egjipti

Australia

Izraeli

Ukraina

Gjermania

Spanja

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani