Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

I paparë prej vitesh, i nxehtë rekord në Brazil, temperaturat 62 gradë

Nga A2 CNN
18 Mars 2024, 09:42 | Bota

I paparë prej vitesh, i nxehtë rekord në Brazil, temperaturat 62

Brazili është goditur ditët e fundit nga një valë i nxehti, i cili nuk ishte regjistruar në vend prej shumë vitesh, dhe që ngre edhe njëherë alarmin për ndryshimet klimaterike me ritme të shpejta që po pëson planeti ynë.

Mëngjesin e së dielës, Rio de Janeiro vendosi rekordin e temperaturës, ku termometri shënoi 62.3 gradë. Ky është niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë në metropolin brazilian që kur filluan matjet.

Meteorologët parashikojnë se i nxehti përvëlues do të vazhdojë të paktën deri të mërkurën, dhe për këtë arsye qytetarëve iu kërkohet që të shmangin lëvizjet e panevojshme.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani