Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 89%
  • Mungesa e kohës 0%
  • Mungesë motivimi 11%
  • Lodhja fizike 0%

Investimi 2.5 mld euro që i fut "drithërimat" Putinit, si do të jetë baza më e madhe e NATO-s në Evropë

Nga A2 CNN
2 Prill 2024, 20:26 | Bota

Investimi 2.5 mld euro që i fut "drithërimat" Putinit, si do

Një spirancë në det për krahun lindor të NATO-s. Që kur filloi puna më 19 mars në Konstancë, Rumani, në Detin e Zi, për të zgjeruar atë që do të bëhet baza më e madhe e NATO-s në Evropë, presidenti rus Vladimir Putin ka qenë edhe më i zemëruar.

Mbi 2.5 miliardë euro, 2800 hektarë, 10 mijë vende për po aq ushtarë (aktualisht ka 5 mijë), do të ndërtohet baza ku tani ndodhet aeroporti ushtarak Mihail Kogalniceanu. Projekti përfshin zgjerimin e aeroportit të Konstancës, qyteti-port kryesor rumun në bregun e Detit të Zi, dhe ndërtimin e pistave të reja, hangarëve, zonave të ruajtjes së municioneve, karburantit dhe materialeve të mirëmbajtjes dhe riparimit, shkollave, dyqaneve, hapësirave akomoduese, farmacive dhe një spitali.

Kjo do të thotë se do të kemi të bëjmë me një bazë 20% më të madhe se baza Ramstein në Gjermani, aktualisht më e madhja e NATO-s në Evropë.

Baza e re në Konstancë duhet të funksionojë plotësisht deri në vitin 2040. Që nga viti 1999, baza Mihail Kogalniceanu është përdorur nga trupat amerikane. Aktualisht aty ka ushtarë nga Divizioni 101 Ajror dhe avionë luftarakë të NATO-s që kryejnë misione të policisë ajrore.

Rumania ka qenë prej kohësh një qendër kryesore për operacionet e NATO-s në rajonin e Detit të Zi. Mijëra trupa amerikane janë vendosur në vend për të kryer misione trajnimi dhe sigurie që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

Nicolae Crețu, komandanti i bazës ajrore, shpjegoi për Newsweek se do të ketë “hangare mirëmbajtjeje, depo karburanti, municione, pajisje, materiale teknike aeronautike, simulatorë, pajisje karburanti, akomodim; gjithçka është e nevojshme për të mbështetur operacionet dhe misionet e kësaj baze ajrore”.

NATO filloi ndërtimin e rrjetit të saj të katër grupeve luftarake shumëkombëshe, Prezenca e Përparuar e Përmirësuar, në rajonin e Balltikut pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014. Pasi filloi pushtimi në shkallë të plotë në shkurt 2022, Aleanca forcoi ato misione dhe krijoi katër grupe beteje shtesë në Bullgari, Hungari, Rumani dhe Sllovaki.

Franca është vendi kornizë për grupin e betejës rumun, me Belgjikën, Luksemburgun, Maqedoninë e Veriut, Poloninë, Portugalinë dhe Shtetet e Bashkuara që kontribuojnë. Bukureshti po kërkon bashkëpunim më të ngushtë me aleatët e tij të NATO-s – dhe me Shtetet e Bashkuara në veçanti – ndërsa Deti i Zi dhe delta e Danubit bëhen një teatër i konfrontimit gjithnjë e më të tensionuar midis Ukrainës dhe Rusisë, si dhe midis Moskës dhe rivalëve të saj perëndimorë.

"Rumania është vendosur tashmë si një spirancë e krahut lindor të NATO-s dhe BE-së”, shpjegoi kryeministri Marcel Ciolacu për Newsweek. Një spirancë e cila, megjithatë, mund të zemërojë akoma më shumë Moskën, veçanërisht duke pasur parasysh se në frontin e Detit të Zi rusët po pësojnë humbje të mëdha detare.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli